Płodność, ciąża, karmienie - dietetyk radzi

Rola wody w organizmie kobiety w ciąży

artykul rola wody DM43 page 001 1 1

Woda jest najobficiej występującą cząsteczką w organizmie człowieka – stanowi jego główny składnik. Warunkuje prawidłowy przebieg praktycznie wszystkich procesów zachodzących w organizmie. Dla kobiet w ciąży ma jeszcze większe znaczenie, ponieważ dodatkowo jest niezbędna do produkcji płynu owodniowego oraz prawidłowego rozwoju tkanek płodu.

Kobiety w ciąży cechują się większą zawartością w organizmie wody, która stanowi 72–75% masy ciała ciężarnej. W tym stanie zjologicznym zwiększenie ilości wody jest związane między innymi z masą płodu, łożyska i płynu owodniowego, a także ze zwiększeniem objętości osocza. W okresie ciąży obserwowalny jest zatem dodatni bilans wody, który w ciągu całego życia występuje jeszcze jedynie w okresie dojrzewania.

RYZYKO ZWIĄZANE Z ODWODNIENIEM

Niedostateczne spożycie wody w stosunku do zapotrzebowania staje się w niedługim czasie odczuwalne i widoczne, a także może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Przyczynia się do spadku wydolności fizycznej, negatywnie wpływa na funkcje poznawcze i nastrój. Woda to jedyny składnik odżywczy, którego brak może okazać się śmiertelny w ciągu kilku dni. Znaczenie wody zatem jest kluczowe w odniesieniu do zdrowia człowieka w kontekście prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odgrywa również szczególną rolę w odżywianiu. Na jej niedobór szczególnie będą wrażliwe tkanki ośrodkowego układu nerwowego u rozwijającego się płodu.

KORZYŚCI Z PICIA WODY

Odpowiednie spożycie wody w stosunku do zapotrzebowania jest bardzo ważne w diecie każdego człowieka, a szczególnie istotne w przypadku kobiety w ciąży, która dodatkowo jest odpowiedzialna za prawidłowy rozwój płodu. Przede wszystkim pozwala na utrzymanie prawidłowej masy ciała, przyczynia się do wzrostu wydolności tlenowej organizmu oraz zapobiega uczuciu zmęczenia, bólom głowy i spadkom koncentracji. Prawidłowe spożycie wody może wspomóc również walkę z typowymi dolegliwościami występującymi w ciąży – pomoże zniwelować mdłości, utrzymać odpowiednie nawodnienie podczas wymiotów oraz zmniejszy obrzęki. Pozwoli również na zapobieganie zaparciom lub wspomoże ich leczenie oraz ograniczy występowanie infekcji dróg moczowych.

ZAPOTRZEBOWANIE NA PŁYNY

Należy pamiętać, że w trakcie ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na płyny, o czym kobiety bardzo często zapominają. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Instytut Żywności i Żywienia w Polsce proponują, aby wystarczające spożycie wody dla kobiet ciężarnych było powiększone proporcjonalnie do wzrostu spożycia energii – czyli około 300 ml na dobę. Oznacza to, że kobiety będące w ciąży powinny spożywać o 1 dużą szklankę wody dziennie więcej w celu utrzymania odpowiedniego nawodnienia organizmu.

Należy pamiętać, że zmniejszenie spożycia wody przez kobietę ciężarną z nieprawidłową objętością płynu owodniowego może prowadzić do spadku objętości wód płodowych, a to może być groźne dla rozwoju płodu. Regularne picie odpowiedniej ilości wody w trakcie ciąży pozwoli utrzymać poziom wód płodowych na bezpiecznym poziomie. Co ważne, podczas zwiększonej aktywności fizycznej oraz w warunkach wysokiej wilgotności otoczenia i podwyższonej temperatury zapotrzebowanie na wodę wzrasta. Aby zapobiec odwodnieniu w specyficznych warunkach środowiska i przy zwiększonym wysiłku fizycznym, należy pamiętać o systematycznym i powolnym piciu wody do kilka minut małymi łykami.

JAKĄ WODĘ SPOŻYWAĆ?

Kobiety w ciąży ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na wodę należą do grupy ryzyka, w której częściej może występować odwodnienie organizmu. Woda powinna dominować wśród wszystkich płynów. Należy pamiętać również o jej odpowiedniej jakości. Eksperci zalecają przede wszystkim spożycie wody źródlanej, która powinna być bezpieczna, co oznacza, że musi spełniać wysokie standardy dotyczące czystości mikrobiologicznej oraz nie zawierać szkodliwych substancji, np. metali ciężkich. Czystość mikrobiologiczna i chemiczna takiej wody powinna być potwierdzona atestem, o czym dany producent musi poinformować na opakowaniu. Podstawowe wymagania, jakim powinna podlegać woda, można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Klaudia Wiśniewska, dietetyk kliniczny

Źródło: Dobra Mama