Zarezerwuj wizytę +48 535 300 340


BMI
Oblicz swoje BMI
Body Mass Index

Współpracujemy i rozmawiamy z wieloma interesującymi osobami ze świata mediów.
Sprawdź z kim się dziś spotkaliśmy!

Zapraszamy do skorzystania z promocyjnych pakietów dietetycznych

Tabela spalania kalorii Sprawdź ile kcal spalasz podczas 30 minut !!!

Chcesz otrzymywać informacje o aktualnościach i promocjach - wpisz swój adres e-mail

Oferta dla Ciebie

Czujesz, że najwyższa pora zmienić dotychczasowy sposób odżywiania lub nadmierne kilogramy zaczynają Ci przeszkadzać? Chcesz zdrowo i skutecznie schudnąć? Szukasz pomocy w zakresie dietoterapii chorób lub chcesz zapobiec chorobom związanym z nieodpowiednim sposobem żywienia? Chcesz wzmocnić odporność swojego organizmu? Zależy Ci na zapewnieniu właściwego rozwoju swojemu dziecku?  Zgłoś się do nas -  dokładnie przeanalizujemy Twój dotychczasowy sposób żywienia i historię leczenia, przeprowadzimy szczegółowe badanie składu ciała, ocenimy  i wybierzemy rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb.


Kierujemy swoją ofertę do osób zdrowych oraz osób chorych wymagających specjalnego sposobu żywienia, a także do kobiet w ciąży, które chcą zadbać o swoje zdrowie oraz zapewnić prawidłowy rozwój dziecku. Pracujemy również ze sportowcami oraz z dziećmi.

PORADY DIETETYCZNE:
Konsultacja wstępna
Wizyta kontrolna
Jak przygotować się do wizyty
PROGRAMY DIETETYCZNE
PROGRAMY SPECJALNE:
Zamień kilogramy na satysfakcję z życia!
WARSZTATY:
Warsztaty coachingowe: Idealna masa ciała
Terapia grupowa dla osób objadających się
PROGRAM STABILIZACYJNY
E-USŁUGI DIETETYCZNE:
Porady dietetyczne on-line
Dieta on-line
Programy dietetyczne on-line
ANALIZA DOTYCHCZASOWEGO
SPOSOBU ŻYWIENIA

KONSULTACJA LEKARSKA
KONSULTACJA PSYCHOLOGICZNA
SESJA U COACHA
BADANIA DIAGNOSTYCZNE:
Analiza składu ciała
Analiza pierwiastkowa włosa
Test diagnostyczny nietolerancji pokarmowych

ciekawostki
 twitter  facebook  YouTube
SANVITA na Twitter, Facebook i YouTube. Dołącz do nas!

PORADY DIETETYCZNESprawdź kiedy warto skorzystać z porady dietetycznej:

Konsultacja wstępna


W czasie pierwszej wizyty dietetyk wykona szczegółową analizę składu ciała i oceni zawartość tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej, elektrolitów, wody w organizmie, wykonany zostanie pomiar podstawowej przemiany materii i innych istotnych w diagnozie i dalszej dietoterapii parametrów. Dietetyk wykona pomiary antropometryczne (masa ciała, wysokość, obwody, grubość fałdu skórno-tłuszczowego).

Po interpretacji badania i pomiarów dietetyk oceni czy Twój skład ciała jest prawidłowy, jaki jest stopień nadwagi / otyłości, rodzaj otyłości, lub stopień niedożywienia, ewentualne zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.

Na podstawie dostarczonych wyników badań krwi (poziom glukozy, profil lipidowy – cholesterol całkowity, HDL-chol, LDL-chol, trójglicerydy) dietetyk oceni ryzyko zespołu metabolicznego oraz chorób sercowo-naczyniowych i zleci odpowiednią dietoterapię.

Dietetyk przeprowadzi szczegółowy wywiad żywieniowo-zdrowotny. Dokona analizy dotychczasowego sposobu żywienia, zapozna się z Twoim rozkładem dnia, preferencjami kulinarnymi, historią dotychczasowego leczenia, zbierze informacje na temat dolegliwości i aktualnych chorób. Dietetyk oceni Twoje nawyki żywieniowe, wskaże błędy.

Otrzymasz wstępne zalecenia dotyczące Twojej diety i aktywności fizycznej. Badania oraz informacje uzyskane w wywiadzie pozwolą na dostosowanie dalszej dietoterapii do Twoich indywidualnych potrzeb, ustalenie realnego celu i wybór właściwego dla Ciebie specjalnie opracowanego programu dietetycznego, dzięki któremu dokonasz stałej i korzystnej zmiany w życiu.


powrót

 

Wizyta kontrolna u dietetyka

Podczas wizyt kontrolnych dietetyk sprawdza skuteczność stosowanej dietoterapii, wykonuje pomiary antropometryczne, szczegółową analizę składu ciała, monitoruje zmiany w składzie ciała, na podstawie badań koryguje zalecenia i wprowadza ewentualne zmiany w programie dietetycznym.
Na wizycie dietetyk przeprowadza wywiad dotyczący realizacji diety i otrzymanych zaleceń, wyjaśnia bieżące wątpliwości i wspólnie rozwiązuje z Pacjentem ewentualne przeszkody w ich realizacji,  motywuje do dalszych zmian w sposobie żywienia.

W zależności od potrzeb Pacjenta i danego przypadku dietetyk dokonuje dodatkowych badań np. analizę pierwiastkową włosa, zleca badania krwi lub konsultację lekarską w celu dokładniejszego sprecyzowania diagnozy i dalszego postępowania.

Na wizytach kontrolnych stopniowo uczysz się jak powinna wyglądać prawidłowo zbilansowana dieta, jakie produkty wybierać na co dzień, jak pokonywać przeszkody w  jej realizacji oraz otrzymujesz wskazówki jak samodzielnie komponować zdrową dietę.

W trakcie terapii w zależności od potrzeb możesz liczyć również na wsparcie psychologa i/lub coacha.

powrót

 

Jak przygotować się do wizyty u dietetyka?

Podczas wizyt u dietetyka wykonywana jest szczegółowa analiza składu ciała.
Każde profesjonalne badanie diagnostyczne wymaga spełnienia poniższych warunków:

 •  Należy zgłosić się do badania na czczo (w godzinach rannych) lub optymalnie 6 godzin (minimum 3-4 godziny) po spożyciu ostatniego posiłku (można pić wodę)
 •  24 godziny przed badaniem należy unikać spożywania napojów na bazie kofeiny i alkoholu
 •  12 godzin przed pomiarem unikać dużego wysiłku fizycznego
 •  W ciągu 30 min przed badaniem należy oddać mocz

Dodatkowo (dotyczy konsultacji wstępnej):
Na konsultacji wstępnej przeprowadzany jest szczegółowy wywiad żywieniowy i zdrowotny, który wraz pomiarami antropometrycznymi i analizą składu ciała pozwoli na dostosowanie dalszej dietoterapii do Twoich indywidualnych potrzeb, ustalenie realnego celu i wybór właściwego dla Ciebie programu dietetycznego.
W wyborze dalszego postępowania dietetycznego przydatne będą wyniki badań diagnostycznych (wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy) oraz aktualnych badań związanych z określoną jednostką chorobową. Prosimy o zabranie ich na konsultację wstępną. Pozwoli to na sprecyzowanie diagnozy oraz zaleceń dietetycznych / lekarskich.
Zalecamy również przygotowanie 3-dniowego dzienniczka spożycia - dzienniczek powinien zawierać datę, rodzaj posiłków wraz z ilościami oraz porę o której zostały spożyte. Dietetyk przeanalizuje Twoją dotychczasową dietę, uzyskasz wstępną ocenę jej wartości odżywczej i wskazówki jak należy ją zmienić, aby była zbilansowana.

Pobierz wzór dzienniczka spożycia

powrót

 

PROGRAMY DIETETYCZNE

Indywidualne programy dietetyczne przygotowane są dla osób z nadwagą, otyłością, chcących przy pomocy specjalistów osiągnąć prawidłową masę ciała, zmienić styl życia i nawyki żywieniowe, a także dla osób z różnymi chorobami, w których leczeniu dieta ma znaczenie szczególne.

Sprawdź kiedy warto wziąć udział w programie dietetycznym:

Specjalnie opracowane przez nas programy dietetyczne były stosowane w dotychczasowej praktyce z powodzeniem i przynosiły trwałe efekty w przypadku ubytku tkanki tłuszczowej, obniżenia poziomu cholesterolu, unormowania poziomu glukozy, redukcji objawów wynikających z nietolerancji pokarmowych i innych chorób dietozależnych.

Programy dietetyczne zawierają indywidualne diety i wizyty kontrolne.

 • Indywidualna dieta opracowana jest na podstawie szczegółowego wywiadu żywieniowego przeprowadzonego na pierwszej wizycie, pomiarów antropometrycznych, dokładnej analizy składu ciała oraz dostarczonych przez Pacjenta badań. Dieta jest dostosowana pod względem kaloryczności do zapotrzebowania energetycznego Pacjenta, zawiera odpowiednie proporcje między białkiem, tłuszczem i węglowodanami oraz pokrywa dzienne zapotrzebowanie na wszystkie witaminy i składniki mineralne. Zawartość określonych składników diety jest zależna od wieku, płci, wzrostu, masy ciała oraz jednostki chorobowej. Mamy świadomość tego, że nawet najlepsza dieta nie będzie skuteczna jeśli nie jest możliwa w zastosowaniu, dlatego dietetyk opracowując dietę zawsze uwzględnia Twój plan dnia, czas jaki możesz poświęcić na jej realizację oraz preferencje smakowe.

 • Wizyty kontrolne odbywają się co 2 tygodnie. Dietetyk sprawdza skuteczność stosowanej dietoterapii, przeprowadza wywiad dotyczący realizacji diety i otrzymanych zaleceń, wyjaśnia bieżące wątpliwości i wspólnie rozwiązuje z Pacjentem ewentualne przeszkody w ich realizacji, motywuje do dalszych zmian w sposobie żywienia. Na każdej wizycie kontrolnej dokonywane są pomiary antropometryczne oraz szczegółowa analiza składu ciała. Dietetyk monitoruje postępy w odchudzaniu, zmiany masy ciała oraz zmiany w składzie ciała.
  Na podstawie badań dietetyk może korygować zalecenia i wprowadzić niezbędne zmiany w programie dietetycznym.


W trakcie programu prowadzona jest edukacja żywieniowa, która pomoże Ci wykształcić właściwe nawyki żywieniowe. Na bieżąco identyfikowane są błędy dietetyczne i wprowadzane zlecone modyfikacje w diecie. Na wizytach kontrolnych stopniowo uczysz się jak powinna wyglądać prawidłowo zbilansowana dieta, jakie produkty wybierać na co dzień, jak pokonywać przeszkody w realizacji diety, dietetyk przekazuje pomocne materiały żywieniowe ułatwiające zastosowanie diety, przepisy kulinarne oraz wskazówki jak samodzielnie komponować zdrową dietę. Otrzymujesz praktyczne wskazówki jak schudnąć oraz plan aktywności fizycznej w celu zwiększenia efektów diety.
W zależności od potrzeb Pacjenta i danego przypadku w trakcie realizacji programu dietetyk dokonuje dodatkowych badań np. analizę pierwiastkową włosa, zleca badania krwi lub konsultację lekarską w celu dokładniejszego sprecyzowania diagnozy i dalszego postępowania. Bardzo pomocne w zwiększeniu efektywności stosowanej dietoterapii są konsultacje psychologiczne.
Dobór i czas trwania programu zależy od stopnia nadwagi /otyłości, jednostki chorobowej oraz indywidualnych potrzeb Pacjenta. W wyborze właściwego wariantu programu pomoże Ci dietetyk kliniczny na konsultacji wstępnej.


Zalety indywidualnego programu dietetycznego oraz korzyści wynikające z udziału w programie:

 • indywidualne podejście do Pacjenta, indywidualna dieta, przepisy kulinarne dostosowane do Twoich preferencji smakowych;

 • indywidualny plan aktywności fizycznej;

 • systematyczne monitorowanie zmian z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu medycznego;

 • stałe wsparcie dietetyka, systematyczna kontrola efektów / postępów odchudzania, wzmocnienie motywacji, odpowiedzi na pytania z zakresu zastosowania diety, chorób dietozależnych;

 • rozwiązania, jak radzić sobie z dietą w trudnych dla Ciebie sytuacjach;

 • edukacja żywieniowa, wykształcenie właściwych nawyków żywieniowych, optymalnego dla Ciebie sposobu żywienia;

 • zmniejszenie ryzyka powikłań wynikających z nieprawidłowego odżywiania / nadwagi / otyłości;

 • osiągnięcie lepszego zdrowia i samopoczucia, dokonanie korzystnej zmiany w życiu.

powrót

 

PROGRAMY SPECJALNE: Zamień kilogramy na satysfakcję z życia!

Jaka jest Twoja idealna masa ciała i jak ją osiągnąć? Jaka dieta jest dla Ciebie najwłaściwsza? Zależy Ci na zdrowiu Twoim i bliskich? Zastanawiasz się, co robić, aby uniknąć chorób i cieszyć się zdrowiem, a nie wiesz, od czego zacząć? A może od dawna walczysz z nadwagą i nie wiesz już, co robić, aby zdrowo i skutecznie schudnąć? Brakuje Ci motywacji lub po prostu czujesz się zagubiona/y i nie wiesz, czy sobie poradzisz w oczekiwanej zmianie?

Dzięki indywidualnej terapii dietetycznej, połączonej z warsztatami, prowadzonymi przez profesjonalnego coacha, uda Ci się osiągnąć założony cel. Zapewnimy Ci profesjonalną opiekę i wsparcie, edukację, szczegółowe badania diagnostyczne oraz wzmocnienie i ciągłe podtrzymywanie motywacji. Pomożemy Ci w osiągnięciu prawidłowej masy ciała, w dokonywaniu właściwych wyborów żywieniowych oraz trwałej zmianie stylu życia.

Razem z dietetykiem klinicznym ustalisz szczegółowy plan dietetyczny, a poprzez udział w warsztatach coachingowych, wzrośnie świadomość Twoich umiejętności i tego, że wszystko jest osiągalne, gdy tylko są one odpowiednio wykorzystane.

Warsztaty coachingowe jako element programu działają motywująco, zwiększają jego skuteczność i pozwalają na utrzymanie trwałych zmian. Coach pomoże Ci nadać odpowiedni priorytet i znaleźć głębszy sens Twoich działań związanych z osiągnięciem idealnej masy ciała, wesprze Cię w dokonaniu istotnej zmiany Twoich nawyków oraz w realizacji i monitorowaniu ustalonego z dietetykiem planu, pomoże efektywnie i szybko pokonać przeszkody, które mogą się pojawić. Podczas coachingu będziesz czerpać z Twojego potencjału i szukać najlepszych dla siebie sposobów na jego wykorzystanie.

Warsztaty odbywają się w kilkuosobowych grupach, co do wyjątkowej skuteczności narzędzi coachingowych dodaje element dynamiki grupy: osób, dążących do tego samego celu, rozumiejących trudności, które spotykają na drodze i nawet najdrobniejsze sukcesy, z których warto się cieszyć. Oni Cię zrozumieją i będą potrafili (przy pomocy coacha) udzielić Ci odpowiedniego wsparcia. Koncentracja na silnych stronach i na tym, w jaki sposób można je wykorzystać, ułatwi osiągnięcie Twoich celów i utrzymanie trwałych zmian.

W wyborze właściwego wariantu programu pomoże Ci dietetyk kliniczny na konsultacji wstępnej.

powrót

 

WARSZTATY

Warsztaty coachingowe: Idealna masa ciała

Warsztaty Idealna masa ciała składają się z cykli po cztery 2-godzinne warsztaty. Po ukończeniu każdego cyklu, zadecydujesz, czy chcesz skorzystać z kolejnego.
Każdy cykl składa się z czterech spotkań:I.    Kierunek
Na tym spotkaniu zbudujemy Twoją motywację poprzez nazwanie głębszego sensu, jaki kryje się dla Ciebie za idealną masą ciała. Kierunek to coś więcej niż cel, bo Tobie nie chodzi tylko o to, żeby schudnąć lub przytyć. Idealna masa ciała jest tylko środkiem do czegoś ważniejszego...

II.  Kreatywność
Na tym spotkaniu zajmiecie się wszyscy razem sposobami, które mogą Was wesprzeć w tym, żeby osiągnąć idealną masę ciała w jak najbardziej skuteczny sposób. Dzięki temu, że jesteście w grupie, zbierzecie wiele pomysłów, a potem każdy będzie mógł stworzyć idealny dla siebie plan działania.

III. Konsekwencja
Przez pierwsze 2 tygodnie Twoje nastawienie zaczęło się zmieniać. Były już pierwsze sukcesy i pojawiły się trudności, które mogły spowodować, że Twoje plany nie były w pełni realizowane. Na tym spotkaniu zajmiemy się pokonywaniem tych trudności, wzmocnimy motywację i determinację. Może konieczna będzie również zmiana priorytetów niektórych innych Twoich spraw...

IV. Kontrola
To wyjątkowy warsztat, na którym każdy podzieli się swoimi dotychczasowymi sukcesami, jak i tym, czego nie udało się osiągnąć. Zobaczysz, że przechodzisz przez to samo, co inni. Pracując w grupie, a potem każdy indywidualnie ze sobą, wyciągniecie wnioski z Waszych doświadczeń. I będziemy to traktować jak naukę na przyszłość, która weryfikuje i optymalizuje dotychczasowy kierunek i sposoby działania.

Każdy kolejny cykl warsztatów, to kolejne, zindywidualizowane wsparcie na drodze do Twojej idealnej masy ciała i wszystkiego tego, co - dzięki niej - będzie możliwe w Twoim życiu...

powrót

 

Terapia grupowa dla osób objadających się

Grupa prowadzona przez psychologa dla osób chcących zrozumieć:

 • dlaczego w trudnych sytuacjach sięgają po jedzenie, 
 • jakie korzyści czerpią z nadmiernej masy ciała i dlaczego stanowi to przeszkodę w walce z objadaniem się
 • jakie emocje kryją się pod  nadmiernym objadaniem się.

Grupa terapeutyczna pomoże Ci nauczyć radzić sobie w stresujących sytuacjach i skupić się na przyczynach objadania się, a także rozpoznawać i okazywać emocje. Zyskasz większą świadomość tego co je wyzwala i jednocześnie nauczysz się strategii pozwalających sobie z nimi radzić.

Spotaknia będą odbywać się raz w tygodniu po 1,5 godziny w grupach 6-8 osobowych. Zalecany czas terapii grupowej trwa 12 tygodni. Przed przystąpieniem do grupy odbywa się konsultacja psychologiczna.

powrót

 

PROGRAM STABILIZACYJNY


Program ten ma na celu stabilizację masy ciała uzyskanej podczas programu odchudzającego. Utrwalenie efektów diety odchudzającej pozwoli na uniknięcie efektu jo-jo oraz na zyskanie kontroli nad swoją masą ciała.

Należy pamiętać, że skuteczne odchudzanie to nie tylko interwencja w postaci diety do momentu aż uzyskasz satysfakcjonujący Cię efekt. Zależy nam, aby na stałe zachować zdrowie i szczupła sylwetkę, dlatego bardzo istotne jest odpowiednie postępowanie po zastosowaniu diety odchudzającej. Dietetyk przekazuje Ci praktyczne wskazówki jak utrzymać wspólnie osiągnięty efekt i ustala dalszy harmonogram postępowania. Dietetyk ustala dla Ciebie plan żywieniowy uwzględniający stopniowe zwiększenie kaloryczności. W trakcie programu otrzymujesz schemat diety oraz instrukcje jak właściwie planować posiłki, aby utrzymać efekt diety odchudzającej. Schemat diety w sposób praktyczny ułatwi Ci samodzielne komponowanie zdrowej diety i stopniowe zwiększanie kaloryczności w taki sposób, aby dieta była zbilansowana oraz pokrywała zapotrzebowanie na niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały. Wprowadzaj przekazane przez dietetyka zmiany w sposobie żywienia zgodnie z otrzymanym harmonogramem postępowania.

Wszystko odbywa się pod kontrolą dietetyka, kontrolnie wykonywane są również pomiary antropometryczne oraz kompleksowa analiza składu ciała.

Pamiętaj, że zmniejszyła się Twoja masa ciała, więc zmieniło się też Twoje zapotrzebowanie energetyczne, w porównaniu do zapotrzebowania zanim proces odchudzania został rozpoczęty. Dowiesz się co teraz oznacza dla Ciebie dieta normoenergetyczna i ile możesz zjeść, aby dalej nie chudnąć oraz uniknąć wzrostu masy ciała. Dietetyk nauczy Cię jak prawidłowo się odżywiać, nie rezygnując z ulubionych rzeczy, aby zachować zdrowie i szczupłą sylwetkę już na zawsze.

powrót

 

E-USŁUGI DIETETYCZNE


Oferta e-usług dietetycznych przygotowana jest z myślą o osobach mających utrudniony dostęp do usług dietetyka. Z pomocą doświadczonego dietetyka porady on-line oraz przygotowane na podstawie szczegółowego wywiadu żywieniowo-zdrowotnego indywidualne programy dietetyczne mogą być równie skuteczne jak w przypadku bezpośredniego kontaktu z dietetykiem. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi Pacjentami niezależnie od miejsca zamieszkania i podobnie jak w sytuacji kiedy Pacjent przychodzi do gabinetu staramy się zapewnić opiekę dietetyczną na jak najwyższym poziomie.

Osobom mającym możliwość dotarcia do nas polecamy wizytę w Instytucie, dzięki czemu można skorzystać z dodatkowych badań, dokładnych pomiarów antropometrycznych, pomiaru przemiany materii oraz szczegółowej analizy składu ciała  przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu.

Jak korzystać z e-usług dietetycznych?

 1. Zgłoś udział i wybierz usługę przesyłając do nas maila na adres info@instytutsanvita.pl lub wypełniając formularz kontaktowy.

 2. Dokonaj wpłaty zgodnie z cennikiem usług. Dane przelewowe. W tytule przelewu podaj imię i nazwisko oraz rodzaj usługi.

 3. Po otrzymaniu od nas w wiadomości zwrotnej specjalnego formularza, wypełnij go dokładnie i prześlij na adres info@instytutsanvita.pl .

W ciągu 3 dni od otrzymania formularza oraz zaksięgowania wpłaty na konto otrzymasz poradę od dietetyka wraz zaleceniami i niezbędnymi materiałami żywieniowymi, w ciągu tygodnia - dietę oraz analizę sposobu żywienia wraz z zaleceniami. W przypadku programów dietetycznych on-line masz systematyczny kontakt z dietetykiem klinicznym.

powrót


Porady dietetyczne on-line


Sprawdź kiedy warto skorzystać z porady dietetycznej:

Po dokładnym wypełnieniu formularza, przedstawieniu problemu i przesłaniu zapytania otrzymasz odpowiedź od dietetyka klinicznego wraz z niezbędnymi zaleceniami oraz pomocniczymi materiałami żywieniowymi.

Dieta on-line

Sprawdź w jakich przypadkach możesz  zamówić indywidualną dietę:

Indywidualna dieta opracowana jest na podstawie szczegółowego wywiadu żywieniowo-zdrowotnego, którego formularz otrzymujesz od nas drogą mailową. Po uzupełnieniu formularza i odesłaniu go na adres Instytutu info@instytutsanvita.pl w ciągu tygodnia otrzymujesz dietę opracowaną przez naszego dietetyka klinicznego. Dieta jest dostosowana pod względem kaloryczności do zapotrzebowania energetycznego Pacjenta, zawiera odpowiednie proporcje między białkiem, tłuszczem i węglowodanami oraz pokrywa dzienne zapotrzebowanie na wszystkie witaminy i składniki mineralne. Wartość kaloryczna oraz zawartość określonych składników diety jest zależna od wieku, płci, wzrostu, masy ciała oraz jednostki chorobowej.
Mamy świadomość tego, że nawet najlepsza dieta nie będzie skuteczna jeśli nie jest możliwa w zastosowaniu, dlatego dietetyk opracowując dla Ciebie dietę zawsze uwzględnia Twój plan dnia, czas jaki możesz poświęcić na jej realizację oraz  preferencje smakowe.

Za każdym razem, po otrzymaniu diety, możesz skonsultować się z dietetykiem poprzez e-mail / telefon, w celu wyjaśnienia ewentualnych pytań lub wątpliwości.

powrót

 

Program dietetyczny on-line

Sprawdź kiedy warto wziąć udział w programie dietetycznym:

Opracowane przez nas programy dietetyczne były stosowane w dotychczasowej praktyce z powodzeniem i przynosiły trwałe efekty w przypadku ubytku tkanki tłuszczowej, obniżenia poziomu cholesterolu, unormowania poziomu glukozy, redukcji objawów wynikających z nietolerancji pokarmowych i innych chorób dietozależnych. Indywidualnie dostosowany program dietetyczny pozwoli w sposób  zdrowy i kontrolowany pod opieką specjalistów na osiągnięcie prawidłowej masy ciała, na stałą zmianę styl życia oraz nawyków żywieniowych.
Informacje uzyskane w przesłanym do nas wywiadzie pozwolą na dostosowanie dietoterapii do Twoich indywidualnych potrzeb, ustalenie realnego celu i wybór właściwego dla Ciebie specjalnie opracowanego programu dietetycznego. Usługa obejmuje możliwość systematycznego internetowego kontaktu z dietetykiem, który na bieżąco odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości, umożliwiając stałą kontrolę prawidłowego przebiegu diety bez wizyt w Instytucie.

Programy dietetyczne on-line zawierają indywidualne diety oraz opiekę dietetyczną on-line.

Indywidualna dieta opracowana jest na podstawie szczegółowego wywiadu żywieniowo zdrowotnego, którego formularz otrzymujesz od nas drogą mailową. Po uzupełnieniu formularza i odesłaniu go na adres Instytutu info@instytutsanvita.pl w ciągu tygodnia otrzymujesz dietę opracowaną przez naszego dietetyka klinicznego. Dieta jest dostosowana pod względem kaloryczności do zapotrzebowania energetycznego Pacjenta, zawiera odpowiednie proporcje między białkiem, tłuszczem i węglowodanami oraz pokrywa dzienne zapotrzebowanie na wszystkie witaminy i składniki mineralne. Zawartość określonych składników diety jest zależna od wieku, płci, wzrostu, masy ciała oraz jednostki chorobowej.

Mamy świadomość tego, że nawet najlepsza dieta nie będzie skuteczna jeśli nie jest możliwa w zastosowaniu,  dlatego dietetyk opracowując dla Ciebie dietę zawsze uwzględnia Twój plan dnia, czas jaki możesz poświęcić na jej realizację oraz  preferencje smakowe.

Po pierwszym tygodniu zastosowania diety przekazujesz dietetykowi informację zwrotną dotyczącą zastosowania diety zawierającą zmiany jakie udało się dokonać, spostrzeżenia i ewentualne uwagi, które pozwolą na zastosowanie modyfikacji w dalszym postępowaniu dietetycznym. Na bieżąco identyfikowane są błędy dietetyczne i wprowadzane zlecone modyfikacje w diecie. Otrzymujesz dodatkowe pomocne materiały żywieniowe ułatwiające zastosowanie diety, przepisy kulinarne oraz wskazówki jak samodzielnie komponować zdrową dietę. W trakcie programu dietetyk przekazuje Ci praktyczne wskazówki jak schudnąć, porady pomagające wykształcić właściwe nawyki żywieniowe, uczysz się jak powinna wyglądać prawidłowo zbilansowana dieta, jakie produkty wybierać na co dzień, jak pokonywać przeszkody w realizacji diety.

Systematycznie co dwa tygodnie dokonujesz pomiarów masy ciała i obwodów ciała (otrzymasz dokładne informacje w jaki sposób wykonywać pomiary), przekazujesz rezultaty dietetykowi i razem analizujecie postępy.

Systematyczny kontakt z dietetykiem ma na celu sprawdzenie skuteczności stosowanej dietoterapii, dietetyk wyjaśnia bieżące wątpliwości i wspólnie rozwiązuje z Pacjentem ewentualne przeszkody w ich realizacji i wprowadza ewentualne modyfikacje. To wszystko ma na celu maksymalne zoptymalizowanie zaleceń oraz diety i ułatwienie jej zastosowania. Indywidualne prowadzenie każdego pacjenta zapewnia większą skuteczność stosowanych przez nas programów.

Dobór i czas trwania programu zależy od stopnia nadwagi / otyłości, jednostki chorobowej oraz indywidualnych potrzeb Pacjenta. W wyborze właściwego wariantu programu pomoże Ci dietetyk kliniczny po zgłoszeniu chęci udziału w programie. Dlatego przed podjęciem decyzji polecamy kontakt telefoniczny lub mailowy.

powrót

 

Analiza dotychczasowego sposobu żywienia


Szczegółowa analiza dotychczasowego sposobu odżywiania z zastosowaniem specjalnie do tego przeznaczonego programu komputerowego pomoże ocenić czy dotychczasowa dieta jaką stosujesz pokrywa zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne oraz ocenić ryzyko ewentualnych niedoborów lub nadmiarów składników odżywczych.

Po zgłoszeniu się, wybraniu danej usługi i dokonaniu wpłaty otrzymasz specjalny kwestionariusz żywieniowy. Ocena sposobu żywienia dokonana na jej podstawie po wprowadzeniu danych do programu obejmuje analizę oraz korektę dotychczas stosowanego jadłospisu, jego wartości odżywczej, wartości energetycznej a także wyliczenie podstawowych parametrów dotyczących  indywidualnego zapotrzebowania energetycznego oraz zapotrzebowania na składniki odżywcze, witaminy i minerały.

Dodatkowo Pacjent otrzymuje zalecenia żywieniowe dotyczące niezbędnych zmian w diecie, aby była zbilansowana, materiały informacyjne dotyczące witamin i pierwiastków niedoborowych w diecie oraz pomocnicze materiały na temat zdrowego odżywiania.

Szczegółową analizę wartości odżywczej diety zalecamy osobom chcącym zdrowo się odżywiać i mieć kontrolę nad swoją dietą, a także osobom, które odchudzają się, chcą przytyć, zwiększyć ilość mięśni, czy też zachować masę ciała i jednocześnie chcą mieć pewność czy stosowana przez nich dieta jest prawidłowo zbilansowana.

powrót

 

KONSULTACJA LEKARSKA


Konsultacja lekarska obejmuje badanie fizykalne oraz ocenę stanu zdrowia. Lekarz specjalista chorób wewnętrznych zanalizuje przyczyny otyłości, oceni ryzyko wystąpienia chorób towarzyszących otyłości, na podstawie badania i wywiadu zleci plan badań dodatkowych, zdiagnozuje ewentualne powikłania otyłości i jeśli okaże się to konieczne, wdroży leczenie farmakologiczne.

Oferujemy konsultacje lekarskie obejmujące diagnostykę i leczenie większości chorób u osób dorosłych, w zakresie leczenia zespołu metabolicznego, zaburzeń lipidowych, nadciśnienia tętniczego i innych chorób. Diagnoza i opieka lekarska pozwoli na optymalne dostosowanie diety i zaleceń dietetycznych do jednostki chorobowej.

Przy współpracy z dietetykiem klinicznym zostanie podjęta decyzja dotycząca dalszego postępowania i dietoterapii zależna od stanu zdrowia Pacjenta. Kompleksowa opieka, odpowiednie leczenie w połączeniu ze zmianą stylu życia i zastosowaniem właściwej diety pozwolą na szybszy powrót do zdrowia, czy też na uniknięcie progresji choroby.

Konsultacje lekarzy różnych specjalności oferujemy we współpracy z Kliniką Zdrowia Triclinium.

powrót

 

KONSULTCJA PSYCHOLOGICZNA


Wsparcie psychologa jako element terapii działa motywująco i zwiększa jej skuteczność, pozwala  zrozumieć źródło naszych postaw i pozwala na utrzymanie trwałych zmian.

Jest to bardzo istotne, ponieważ badania wykazują, że już w pierwszym roku po zakończeniu odchudzania 40% utraconej masy ciała ma tendencję do odnawiania się. Rolą psychologa w przypadku nadwagi i otyłości, które często bywają skutkiem niewłaściwego radzenia sobie z trudnymi emocjami, jest rozpoznanie źródła naszych postaw i pomoc w zmianie podejścia do siebie i świata - tego można się nauczyć.

Przyczyny niepowodzeń w odchudzaniu i utrzymaniu efektów silnie związane są z psychologicznym funkcjonowaniem człowieka, dlatego praca nad nimi i związane z tym zwiększenie skuteczności odchudzania się, wymaga udziału psychologa w terapii odchudzającej.
 
Psycholog ułatwi nam zrozumienie działania mechanizmów psychologicznych związanych z jedzeniem i odchudzaniem się, pomoże wyeliminować trudności w sferze psychicznej zakłócające osiągnięcie celu. Jeżeli zrozumiesz mechanizmy, które odpowiadają za nadmierne jedzenie, nieprawidłowe zachowania żywieniowe, nadwagę, otyłość łatwiej będzie Ci zmienić nawyki żywieniowe, przyjąć nowy styl życia i trwale schudnąć.

Pamiętaj, że otyłość może być źródłem stresu psychologicznego, proces odchudzania natomiast zawsze generuje taki stres. Wynika to z konieczności skonfrontowania się z faktem otyłości, z konieczności zmian w sposobie odżywiania się i dotychczasowym trybie życia, z presji sukcesu, czy też z charakteru relacji z innymi osobami. Pomoc psychologa jest więc wskazana i potrzebna, pomaga pokonać stres, zwiększa skuteczność odchudzania i szansę, że efekt będzie trwały.

Psycholog udzieli wsparcia i nauczy jak radzić sobie z chorobą na którą cierpisz. W przypadku zaburzeń odżywiania dowiesz się więcej o danej chorobie, jakie problemy są z nią związane i wspólnie zostaną opracowane strategie pozwalające sobie z nimi radzić. Nauczysz się utrwalać korzystne efekty własnej pracy, a terapia pozwoli Ci na odzyskanie kontroli nad własnym życiem.
Psycholog pomoże pozbyć się negatywnej oceny ciała, zastąpić negatywne myśli o swojej osobie pozytywnymi oraz zyskać wiarę we własne możliwości.

powrót

 

SESJA U COACHA


Coach wzmacnia motywację i determinację w dążeniu do ustalonego celu. Wspiera Cię w efektywnym i szybkim pokonywaniu przeszkód mogących się pojawić na każdym etapie realizacji programu dietetycznego, dokonywania zmian w stylu życia i sposobie żywienia. Uświadamia Twój ogromny potencjał, który już jest i pomaga w jego maksymalnym wykorzystaniu.

Coaching osobisty (Life Coaching) jest narzędziem, które umożliwia świadome kierowanie zmianami w życiu, na które możemy wpływać, podejmując codzienne decyzje. Podstawą coachingu jest wizja pozytywnej przyszłości - konkretnego celu, do którego się dąży. Dobrze zaplanowane działania są krokami na drodze do realizacji celu, który jest dla nas najważniejszy. Nasze działania są też dowodem na to, do czego dążymy.
Żeby gdzieś dojść trzeba tylko ruszyć z miejsca. Te kilka kroków jest najważniejszych, bo bez nich nie będzie kolejnych.
Jeżeli w każdym momencie wiemy, jakie jest kilka następnych kroków, które przybliżą nas do zrealizowania naszej wizji, to osiągnięcie celu jest już tylko kwestią czasu i zaangażowania.

Jak często w pełni realizujesz swoje plany? Jak często pojawiają się pilne sprawy, które nie były zaplanowane? Jak sobie z nimi radzisz? Jak oceniasz swoją konsekwencję i skuteczność?
Jednym z elementów coachingu osobistego jest wspieranie w konsekwentnej realizacji zobowiązań. Coach pomoże Ci upewnić się, że nowy plan jest dla Ciebie najlepszym w danym momencie sposobem na podążanie w kierunku urzeczywistnienia swojej wizji przyszłości.
Jasna wizja, dobry plan działania i stałe zaangażowanie to skuteczna recepta na sukces.

powrót

 

 

BADANIA DIAGNOSTYCZNE:

Analiza składu ciała

Jaka jest metodyka badania? Na czym polega badanie?

Pomiar składu ciała dokonywany jest metodą bioimpedancji elektrycznej za pomocą analizatora Maltron International Bio Scan 920-2, najnowocześniejszego urządzenia medycznego do pomiaru składu ciała. Metoda opiera się na pomiarze oporu elektrycznego poszczególnych tkanek, które w odmienny sposób przewodzą prąd o parametrach 800 µA przy zakresie wielu częstotliwości (5 kHz, 50 kHz, 100 kHz, 200 kHz).

Analiza składu ciała z zastosowaniem wielu częstotliwości (MF-BIA) daje dużo większą powtarzalność i wiarygodność wyników w porównaniu do analizy składu ciała przy użyciu jednej częstotliwości (SF- BIA).

Pomiar odbywa się w systemie jedno- lub dwukanałowym w układzie przeciwstronnym. Badanie przeprowadza się w pozycji leżącej, rozluźnionej.

Przeczytaj jak przygotować się do badania

 

Jakie korzyści przynosi badanie?

Badanie stanowi nieinwazyjny, bezpieczny i profesjonalny sposób monitorowania zmian w składzie ciała w trakcie terapii leczniczych / dietetycznych / odchudzających, tym samym pozwala korygować zalecenia dietetyczne / lekarskie, stosować skuteczne diety i programy żywieniowe oraz oceniać skuteczność stosowanych metod, co jest kluczowym elementem powodzenia terapii.

Pomiary mogą być wykonywane u osób zdrowych, cierpiących na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, otyłość i inne choroby, również u dzieci. W porównaniu do podstawowych analizatorów metoda jest dokładniejsza i pozwala na ocenę większej liczby parametrów, dzięki czemu daje możliwość diagnozy i prowadzenia terapii u pacjentów klinicznych z różnymi powikłaniami, zaburzeniami odżywiania oraz sportowców.

Dokonuje pomiaru: zawartości tkanki tłuszczowej (wewnątrzbrzusznej i podskórnej), beztłuszczowej masy ciała, masy mięśni, glikogenu, masy komórkowej, masy białka, masy mineralnej, elektrolitów, potasu, wapnia, zawartości wody (zewnątrzkomórkowej i wewnątrzkomórkowej), płynów wewnątrznaczyniowych, śródmiąższowych, GFR (przesączania kłębuszkowego nerek), gęstości ciała oraz przemiany materii i zapotrzebowania na energię.

Dzięki temu daje możliwość precyzyjnej diagnozy i prowadzenia terapii odchudzających, dietoterapii pacjentów klinicznych z różnymi powikłaniami, zaburzeniami odżywiania oraz sportowców. Urządzenie pozwala także ocenić poszczególne parametry aż w 8 segmentach ciała. Jako pierwsze urządzenie ocenia jednocześnie tkankę tłuszczową brzuszną (wisceralną).

Przykładowy wynik analizy składu ciała Pacjenta - do pobrania

powrót

 

Analiza pierwiastkowa włosa

W odpowiedzi na Twoje potrzeby obok nowoczesnej analizy składu ciała możesz skorzystać z analizy pierwiastkowej włosa oraz uzyskać na jej podstawie szczegółowe zalecenia od dietetyka.

Bardzo pomocna w ocenie stanu zdrowia kompleksowa analiza włosa jest nowoczesnym testem analitycznym oceniającym stan biochemiczny organizmu. Obecnie, dzięki wielu badaniom, które przyczyniły się do lepszego zrozumienia biochemii organizmu i wpływu jaki wywiera na nią odżywianie, wiedza dotycząca roli pierwiastków odżywczych oraz pierwiastków śladowych jest bardzo zaawansowana. Biorąc pod uwagę bogactwo informacji na ten temat, nie można nie doceniać roli odżywiania w odniesieniu do zdrowia, choroby i procesu zdrowienia. Leczenie żywieniem zaburzeń metabolicznych danej osoby powinny być skierowane na przywrócenie równowagi wewnętrznej organizmu.

Jeżeli czujesz się źle, jesteś apatyczny, odczuwasz zmęczenie, senność lub przeciwnie, jesteś nadmiernie pobudzony i wszystko Cię drażni, a przy tym prowadzisz intensywny, stresujący tryb życia i nieregularnie się odżywiasz - wykonaj kompleksową analizę włosa, a będziesz wiedział dlaczego Twój organizm woła o pomoc i jakie niedobory witaminowo-pierwiastkowe potrzebuje uzupełnić.

Co to jest kompleksowa analiza pierwiastkowa włosa i jakie daje nam korzyści? 

Analiza Pierwiastkowa Włosów jest testem laboratoryjnym, który określa skład pierwiastków odżywczych, śladowych oraz toksycznych we włosach. Badania dowodzą, że istnieje zależność między poziomami pierwiastków we włosach i w narządach wewnętrznych. Włosy stanowią dokumentację stanu wewnętrznego organizmu.

Kompleksowe badanie włosa może dostarczyć informacji o zaburzeniach równowagi biopierwiastków, ich niedoborach i nadmiarach oraz o obecności metali toksycznych. Dzięki temu, w połączeniu z innymi testami diagnostycznymi badanie włosa pozwala na ustalenie przez dietetyka najbardziej skutecznej terapii żywieniowej, dobranie bardzo dokładnych indywidualnych, skutecznych diet i programów dietetycznych wyrównujących niedobory, wspomagających odchudzanie, pozwalających na poprawę stanu Twojej skóry i włosów.

W niektórych przypadkach wynik analizy włosa pokazuje konieczność zastosowania diet oczyszczających z toksyn.

Ponadto dzięki właściwej interpretacji proporcji międzypierwiastkowych przez lekarza / dietetyka badanie włosa pomaga określić tendencje do powstawania zaburzeń fizjologicznych mogących prowadzić do patologii, dając tym samym możliwość zmniejszenia ryzyka ich wystąpienia poprzez odpowiednią profilaktykę – zmianę diety i stylu życia.


Dlaczego biopierwiastki są aż tak ważne?

Pierwiastki śladowe to obszerna grupa substancji chemicznych wchodzących w skład wielu biologicznie aktywnych związków takich jak hormony czy enzymy, które są niezbędne dla większości przemian zachodzących w organizmie w każdej fazie życia. Przykładowo  mangan i miedź są niezbędne w syntezie katecholamin, cynk jest związany z wytwarzaniem i wydzielaniem insuliny, pełni także istotną rolę podczas syntezy hormonu wzrostu.

Jednym z czynników prowadzących do zachwiania równowagi biopierwiastkowej  organizmu jest niewłaściwa dieta, nadmierne spożycie wysokooczyszczonych i przetworzonych produktów, nieprawidłowe stosowanie suplementów, ekspozycja na zanieczyszczenia, stres.

Prowadzone prace badawcze dowodzą, że zaburzenia równowagi biopierwiastkowej, czy też nadmiar metali toksycznych mogą być przyczyną takich chorób jak choroba Altzheimera, nadciśnienie, podwyższony cholesterol, bóle migrenowe,  trudności w koncentracji i innych zaburzeń.

Czy wiesz, że...?

Czy wiesz, że niedobór żelaza obserwowalny w zanalizowanym włosie może występować zanim jego niskie stężenie będzie wykrywalne we krwi, analogicznie ubytek wapnia z organizmu może być bardzo zaawansowany, a groźna osteoporoza może rozwijać się bez dostrzegalnych zmian w poziomie wapnia we krwi?

Nadmiar zmagazynowanych pierwiastków w organizmie jest często niewykrywalny w surowicy z powodu ich przemieszczania się z krwi do tkanek jako tak zwany depozyt tkankowy.

Badania przedstawione w Clinical Chemistry and Laboratory Medicine wskazują na znaczne różnice w poziomach cynku, magnezu, sodu, potasu i miedzi u osób, u których występuje otyłość w porównaniu z osobami szczupłymi. Wyniki wskazują na korelację zawartości poszczególnych pierwiastków we włosach z poziomem BMI.

Zaburzona równowaga pierwiastkowa może być przyczyną problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, a wykonując analizę włosa jesteśmy w stanie wyrównać niedobory oraz skorygować nadmiary pierwiastków w organizmie za pomocą właściwej dietoterapii. 

 

Kto powinien wykonać analizę włosa?

Kompleksowa analiza pierwiastkowa włosa polecana jest przede wszystkim dla:

 • osób, które mają problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała;
 • osób, które po raz kolejny podejmują próbę odchudzania;
 • osób, narażonych na stres;
 • osób, których dieta nie jest prawidłowa;
 • przyjmujących suplementy diety lub/i leki;
 • dzieci

Pomyśl o zdrowiu swoim i Twoich bliskich, sprawdź czy nieprawidłowe poziomy pierwiastków mogą zaburzać funkcje Twojego organizmu!

Na podstawie analizy włosa dietetyk pomoże dobrać odpowiednio skuteczną dietę.

powrót

 

Test diagnostyczny nietolerancji pokarmowych

Jeżeli zauważyłeś u siebie problemy skórne, cierpisz na częste bóle głowy, uczucie zmęczenia, nudności, biegunki, wzdęcia, zaparcia, zapalenie jelit, depresję, astmę lub inne choroby przewlekłe, lub masz problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała – przyjdź do nas i wykonaj test diagnostyczny nietolerancji pokarmowej, określający poziomy pokarmowo-specyficznych przeciwciał IgG. Dietetyk zinterpretuje wyniki testu i wskaże jakie zmiany w diecie należy wykonać.

 

Co to jest nietolerancja pokarmowa i na czym polega test?

Nietolerancja pokarmowa jest niepożądaną reakcją organizmu na pokarm. Nietolerancja pokarmowa  to inaczej alergia pokarmowa Ig-G zależna, czyli alergia opóźniona typu III, która powoduje objawy o charakterze łagodnym, występujące od kilku godzin do kilku dni po spożyciu produktu. Jej objawy są zróżnicowane, przebiegają łagodnie, stopniowo się nasilają, w krótkim czasie po eliminacji z diety pokarmu zwykle ustępują. Symptomy te mogą trwać przez długi okres czasu. W odróżnieniu od nietolerancji pokarmowej, w alergii pokarmowej IgE-zależnej, reakcja na spożyty pokarm jest natychmiastowa i burzliwa.

Test ELISA IgG Food Detective jest nowoczesnym makroskopowym badaniem immunologicznym polegającym na oznaczeniu immunoglobulin klasy G (IgG) w kierunku alergenów pokarmowych. Test wykrywa przeciwciała klasy G (podklasy 1-4) dla 59 różnych składników pokarmowych w ludzkiej surowicy lub osoczu krwi. Mikropłytkowy test ELISA IgG Food Detective oparty jest na precyzyjnej metodzie immunoenzymosorpsyjnej (enzyme-linked immunosorpent assay).

 

Kiedy jest zalecane wykonanie badania?

Symptomatologia nietolerancji pokarmowej może dotyczyć jednego układu lub narządu, lub objawy te mogą być wzajemnie kojarzone. Nietolerancja pokarmowa może być przyczyną ogólnego złego samopoczucia oraz powodować objawy chorobowe ze strony:

 • przewodu pokarmowego: wymioty, nudności, wzdęcia, zatrzymywanie wody, zaparcia, biegunka, zespół złego wchłaniania, zespół jelita drażliwego (IBS), choroba Leśniowskiego-Crohna, zapalenie jelit;

 • skóry: pokrzywka, trądzik, atopowe zapalnie skóry, łuszczyca, suchość i/lub świąd skóry, inne wypryski;

 • układu oddechowego: astma,  nieżyt nosa, zapalenie zatok;

 • układu nerwowego: ból głowy, migrena, problemy z koncentracją, depresje, lęk, zmęczenie, nadmierne pobudzenie, bezsenność;

 • układu mięśniowo-szkieletowego: zapalenie stawów, bóle mięśni i stawów, osłabienie.

Jeśli zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienione objawy, których inne przyczyny nie zostały zdiagnozowane warto wykonać test. Diagnostyka opóźnionej alergii typu III jest zalecana zwłaszcza w przypadku chorób przewlekłych.

Wiele prac naukowych wskazuje na korzystne działanie diety eliminacyjnej planowanej w oparciu o rozpoznanie pokarmowo-swoistych IgG w znoszeniu lub łagodzeniu dolegliwości zdrowotnych związanych z jednostkami chorobowymi takimi jak zespół jelita drażliwego, migrena, fibromialgia, otyłość oraz z przewlekłymi zaburzeniami zdrowotnymi.

 

Wyniki testu

Wynik pozwala jakościowo określić podniesiony poziom przeciwciał IgG specyficznych dla 59 pokarmów.

Wyniki testu są interpretowane przez dietetyka, który wskaże odpowiednią dietoterapię, przekaże informacje, które pokarmy należy wykluczyć z diety, na jaki okres czasu oraz jakimi produktami je zastąpić, aby dieta nie była niedoborowa.

Pamiętaj! Jeśli chcesz sprawdzić czy tolerujesz dany pokarm, włącz go do diety na 5-7 dni przed badaniem. Jeśli jednak dany pokarm wywołuje wyjątkowo silne objawy – nie włączaj go do diety.

powrót